Rugby Club JIMI Vyškov > Zlatý víkend vyškovských kadetů

Zlatý víkend vyškovských kadetů

4.6.2012

Kadeti Vyškova Mistry republiky

Závěrečný turnaj o přeborníka republiky v kategorii kadetů proběhl tento víkend na hřišti JIMI RC ve Vyškově.

Z české skupiny se kvalifikovala mužstva Pragy a Sparty, z moravské domácí tým JIMI RC a Dragon Brno. V sobotu se v semifinále utkal Vyškov se Spartou a Dragon s Pragou. Vítězové pak postoupili do nedělního finále, poražení hráli o bronz.

Na Vyškov tak čekal v boji o finále neoblíbený celek Sparty Praha, s nímž mají domácí za poslední tři roky na závěrečných turnajích pasivní bilanci. Věděli jsme, že Sparta bude velmi silná jak ve hře rojem, tak i na spojkách, a že její útočníci jsou dostatečně rychlí a důrazní. Dá se říct, že celek Sparty byl všeobecně považován za největšího favorita turnaje.

Vyškov, který se po celou jarní sezónu potýkal s nedostatkem hráčů a dokonce přišel vinou nešťastného zranění o jednu z opor – Jaroslava Fládra, musel nasadit do utkání starší žáky a  rozhodně nebyl v tomto zápase favoritem.

Z taktického hlediska byl záměr jak Spartu porazit jasný – soustavným nátlakem nenechat její fyzicky vyspělé hráče rozbíhat se a naopak je nutit k chybám. Tato taktika podložená maximální bojovností, zodpovědností a herním umem nakonec slavila úspěch a hráči JIMI tak měli cestu do vysněného finále otevřenou.

Důležité okamžiky:

Od začátku utkání Vyškov úspěšně eliminuje nátlakovou hru Sparty, která navíc zřejmě pod tíhou důležitosti zápasu očividně nehraje v psychické pohodě.

9. minuta – první velká příležitost Vyškova, ale Pantůček z výhodné pozice neproměňuje trestný kop

13. minuta – Pantůček proniká individuálně mezi soupeři, přihrává Klimkovi, Vyškov vyhrává ruck, přihrávka jde na naběhnutého zadáka O. Kaňu a ten úspěšně zakončuje. Kop po pětce z úhlu není úspěšný – 5:0

18. minuta – Pantůček se opět zbavuje soupeře a proniká do obraného území Sparty. Její hráči hrají proti pravidlům a tentokrát se Jirka z trestného kopu nemýlí – 8:0

23. minuta – rojníci Vyškova zahrají na vlastní desítce míč do předhozu, Sparta v nastalé výhodě výborně přečísluje obranu Vyškova a její hráč se bez problémů dostává do pětkoviště. Zde však není při pokládání míče dostatečně důrazný a ten mu v rozhodující chvíli vypadne!

24. minuta – Vyškov zahrává volný kop, Sparta však míč dobře zpracuje a zakládá opět velmi nebezpečný protiútok, který však nakonec končí zase jen předhozem.

Poločas 8:0

32. minuta – Vyškov vyhrává v dobré pozici mlýn, opět se individuálně prosazuje Pantůček, míč se dostává až k naběhnutému zadákovi a Ondra Kaňa dává svou druhou pětku v zápase. Navíc Pantůček proměňuje konverzi – 15:0

33. minuta – po následném výkopu Sparty Vyškov nezpracuje jednoduchý míč, následuje mlýn a Sparta se po dobré práci roje i útoku a položením pětky rychle vrací zpět do zápasu. Navíc je úspěšná po velmi obtížné konverzi – 15:7

53. minuta – žlutá karta a vyloučení Davida Brtníčka za předem avizované neuvolnění míče po složení. Pro Vyškov to znamená až do konce utkání hrát ve 14-ti hráčích. Od tohoto okamžiku Sparta jasně dominuje a neustále se tlačí k pětkovišti Vyškova. Po sérii provinění hráčů Jimi proti pravidlům má Sparta výhodu několika trestných kopů. Podaří se jí dokonce překonat obranu Vyškova, ale opět jejímu hráči vypadává míč před položením! Vyškov tak má šanci na oddech, ale prohrává vlastní důležitý mlýn což Sparta tentokrát již trestá položením pod háčko – 15-14

Pro hráče Vyškova tak nastává kritická fáze utkání, kterou však nesmírnou obětavostí dokáže zvládnout a vyhrává tak nejtěsnějším možným rozdílem.

Zhodnocení semifinálového utkání z pohledu Vyškova – hráči zodpovědně plnili stanovenou taktiku a příkladně bojovali, za což jim patří plné uznání. Body, které zaznamenali si vypracovali po pohledných akcích a ukázali, že umějí hrát kvalitní ragby. Zbytečně však jedním zkažením jednoduchého míče umožnili soupeři převzít iniciativu a o vítězství se nakonec museli strachovat doslova do posledních vteřin.

RC JIMI : RC SPARTA

15     :      14

Body: Kaňa 10 (2xP), Pantůček 5 (2+3)

Sestava: D. Man, M. Kučera, M. Fišer (M. Frič), D. Kýz, J. Skácel, R. Bastl, J. Leznar, L. Voráč, J. Školař, J. Pantůček, J. Klimek, D. Brtníček, M. Novák, M. Heimerle, O. Kaňa, K. Školař, M. Hrachovina, J. Gottvald, K. Čela, D. Fabok, K. Gryc

Ve druhém semifinále porazila Praga celek Dragonu Brno. Tím bylo rozhodnuto o složení dvojic pro boj o medaile. Chtěl-li Vyškov získat vysněnou zlatou, musel tedy porazit nejlepšího z české skupiny – Pragu Praha.

I do tohoto utkání šli hráči Vyškova s taktickým cílem - aktivní obranou nechat soupeři co nejmenší prostor pro zakládání útoků a naopak sami hrát kombinační ragby s množstvím přihrávek a přenášením hry na rychlá křídla. Co se týká aktivní obrany, plnili naši hráči pokyny velmi dobře a od začátku tím dostali soupeře pod tlak. Ten vyústil v poměrně brzké vedení. Na druhou stranu se však u nich projevila až přílišná přemotivovanost a snaha jednotlivců o zakončení. To vedlo nakonec k tomu, že mnoho velice slibných a ragbyově pohledných akcí zůstalo díky nepřihrání volnému spoluhráči nevyužito. Tato mnohdy až žalostná (ne)produktivita stála domácí zbytečně hodně sil a v samotném závěru téměř i vítězství.

2. minuta – po odehrání několika fází zatlačil Vyškov soupeře až k jeho bráně, rváček Bastl vybojoval míč, rozhození na volné hráče a druhý rváček J. Leznar nekompromisně pokládá – 5 : 0

28. minuta – po vyhraném mlýnu na pravé straně obranného území Pragy přenesení hry až na levé křídlo, které pohodlně zakončuje – M. Novák 10 : 0

31. minuta – riskantní nahrávka vyškovského křídla do středu hřiště, útočník Pragy tuto špatnou přihrávku vystihl, ale naštěstí pro Vyškov zahrál předhoz. Rozhodčí ponechal výhodu, J. Školař přenesl hru na volné útočníky a po uvolnění pravého křídla D. Brtníčkem pokládá další pětku Vyškova Heimerle – 15 : 0

36. minuta – Vyškov zbytečně prohrává po sobě dva vlastní auty, Praga toho využívá a soustavným tlakem roje  po velmi pěkné kombinaci snižuje – 15 : 5

43. minuta – Praga odkopává míč z vlastní dvaadvacítky, ten výborně v obtížné pozici chytá vazač Vyškova Voráč, vrací na naběhnuté křídlo Nováka, který dlouhým sprintem uniká kolem autové čáry až do pětkoviště – 20 : 5

45. minuta Praga se nevzdává a zahajuje velký nápor. Snaží se hrát kombinačně rukama a  začíná přehrávat vyškovský roj. Zvláště její vazač si výborně dokáže pokrýt míč a strhává ostatní spoluhráče k velkému výkonu. Domácí se brání jen s obtížemi a výsledkem je další pětka Pragy – 20:10.

51. minuta – za nebezpečnou skládku dostává D. Brtníček stejně jako se Spartou žlutou kartu a Vyškov jde v této pro něho kritické chvíli opět do 14-ti hráčů.

58. minuta – Praga zúročuje velký tlak  snižuje na 20 : 15

V této chvíli to s domácími nevypadalo dobře, ale ti se nevzdali a vložili do zbytku utkání všechny síly, bojovali jeden za druhého a titul si již nenechali vzít.

Hodnocení tohoto utkání z pohledu Vyškova – jeho hráči předváděli zvláště na začátku zápasu opravdu rychlou kombinační hru, na jakou byli vyškovští diváci zvyklí z minulých let. Chybělo jen jediné – jednoduchá finální přihrávka na již volného spoluhráče. A tak místo uklidnění a lehkosti přišel doslova nervydrásající boj o každý metr hřiště, kdy vítěz nebyl opět až do posledních vteřin jistý. Ke cti našich však nutno přičíst úžasnou touhu dotáhnout obě utkání k vítězství a také to, že se ani v těch nejkritičtějších chvílích psychicky nepoložili. Za to jim patří od trenérů a doufám, že i od ostatní vyškovské ragbyové veřejnosti uznání a dík.

RC JIMI : RC Praga Praha

20     :       15

Body: M. Novák 10 (2xP), J. Leznar 5 (P), M. Heimerle 5 (P)

Sestava: D. Man, M. Kučera, M. Fišer,  D. Kýz (K. Školař), J. Skácel, R. Bastl, J. Leznar, L. Voráč, J. Školař, J. Pantůček, J. Klimek, D. Brtníček, M. Novák, M. Heimerle, O. Kaňa, K. Školař, M. Hrachovina, J. Gottvald, K. Čela, M. Frič, D. Fabok, K. Gryc