Rugby Club JIMI Vyškov > Hru ragbyové dvacítky na ME ve Vyškově a v Brně má dirigovat Školař

Hru ragbyové dvacítky na ME ve Vyškově a v Brně má dirigovat Školař

19.8.2014

Vyškov – Junioři RC JIMI Vyškov jsou úřadujícími mistry republiky v ragby s patnácti i sedmi hráči. Ve velkém kralují na trůnu s jednou výjimkou šest let po sobě, sedmičkový šampionát měl letos premiéru, takže načali řadu českých šampionů.

Zcela logicky tedy má Vyškov podíl na nadcházejícím evropském šampionátu hráčů do dvaceti let, který budou hostit Vyškov a Brno, přičemž závěrečné boje o medaile proběhnou v poslední srpnovou sobotu v areálu Jana Navrátila.

V českých národních barvách bude bojovat i vyškovský trojlístek Jiří Pantůček, Jiří Brtníček a Jan Školař. Poslední jmenovaný jako mlýnová spojka, tedy na jednom z klíčových postů pro činnost celého mužstva. „Je to něco jako střední záložník ve fotbale. Mlýnová spojka určuje, co a jak bude hrát celý tým. Ve dvacítce samozřejmě mám konkurenci. Naštěstí, protože je to pro vás vždycky lepší, tlačí vás to, abyste se víc snažil. Nic neošidil. Od trenérů ale vím, že bych měl být v základní sestavě. Ovšem po posledním soustředění a přípravných zápasech jsou tam ještě i nějaké jiné varianty, kde bych mohl hrát. Sám jsem zvědavý, jak to nakonec dopadne. Ale normálně bych měl být jednička mlýnová spojka," sdělil ke své roli devatenáctiletý vyškovský talent.

Zmíněné přípravné zápasy nedopadly pro dvacetiletou reprezentaci dobře. S výběrem welšské druhé ligy i české extraligy „vyfasovala" debakly. Reprezentační mlýnovou spojku nechávají výsledky v klidu. „S Welsem to bylo, ani nevím, snad devadesát nula. To je úplně o něčem jiném, fakt rozdíl dvou tříd. Jsou rychlejší, aktivnější, dovedou vybojovat balón. Postavama vypadali docela jako my, ale na hřišti nás sportovně zmydlili," uznává Vyškovan.

V zatím posledním přípravném utkání prohrála dvacítka s českou reprezentací 26:74. Školař se nevymlouvá, ale bylo prý znát, že nastoupili bezprostředně po čtyřech dnech náročného třífázového tréninku a mnozí se na hřišti viděli poprvé. „Někteří kluci mužskou extraligu ještě vůbec nehráli a ragby je hodně o zkušenostech. Takže to nebylo až tak špatné. Dávala se dohromady sestava i herní styl a pokud jsme dodržovali taktické pokyny, tak jsme pokládali body, když ne, tak jsme inkasovali," s nadhledem komentoval výsledek.

Sám má za sebou kompletní extraligový ročník. Zatím vrchol kariéry, kterou zřejmě naplánoval jeho otec Jan. Sám vynikající ragbista, několikanásobný mistr republiky z dob poslední slavné vyškovské éry. A reprezentant. „K ragby mě přivedl asi ve čtyřech pěti letech. Ale do nějaké reprezentace jsem se dostal až do týmu do osmnácti let, ale pak to šlo rychle. Zahrál jsem si na mistrovství Evropy, pak i s devatenáctkou a s dvacítkou to bude už můj druhý šampionát," vypočítal Školař junior.

Ten první v Madridu nedopadl pro mladé Čechy moc slavně. V osmičce účastníků skončili předposlední. Naštěstí to alespoň znamenalo udržení A skupiny šampionátu. O to víc by se chtěli prosadit na domácích trávnících. Mistrovství se bude hrát od 23. do 30. srpna v Brně na hřištích Dragonu a v Bystrci, a také ve Vyškově. Tady se budou rozdělovat i medaile a domácí tým by chtěl být při tom. „Já jsem takový typ, že nechci nic uspěchat, říkat nějaká silácká prohlášení. Ale v koutku duše věřím, že máme velké naděje, že můžeme i vyhrát," nakonec prozradil své tajné přání.

K útoku na mety nejvyšší samozřejmě velí i domácí prostředí. Ve Vyškově se čeká výborná atmosféra. V historii klubu a zřejmě i města zcela výjimečná akce by neměla uniknout pozornosti nejen fanouškům tohoto dynamického sportu. Jan Školař přiznal, že se moc těší, ale zároveň domácí prostředí cítí jako veliký závazek. „Výhoda to rozhodně je, a když se doma něco vyhraje, jsou oslavy mnohem lepší, víc si je užijete. Ale tam ještě nejsme. Já si moc přeju, abychom naše fandy nezklamali. Přijdou kamarádi, celá rodina. Je to hodně zavazující, ale snad to uneseme," věří si mladý ragbista.

O úspěch dvacetileté juniorky má eminentní zájem i vedení České ragbyové unie. Svědčí o tom konkrétní kroky. Juniorky se ujal trenér reprezentačního áčka mužů Tomasz Putra. Polák, který v posledních letech působil převážně ve francouzských profesionálních klubech. Vystřídal Angličana Endyho Chutera. Čeští mladíci tak dostávali ty nefundovanější rady, ale i úkoly. Vyškovský reprezentant říká, že od obou toho získal hodně. Angličan dost preferoval individuální technické činnosti, například „raky", tedy seskupení a činnosti na zemi, kde se po skládce bojuje o balon. Putra klade velký důraz na herní systém. „Je to provázané s mužským áčkem. Měli bychom hrát stejné ragby. Záměrem je, abychom se v áčku, kam bychom měli přejít, co nejrychleji adaptovali. Trenér nás na to připravuje a zdá se mně, že nám i věří, že se do hlavní reprezentace skutečně dostaneme," říká urostlý mladík.

I domácí titul

To by mělo být logické pokračování kariéry vyškovského ragbyového talentu. Úspěch na „Evropě" k tomu může přispět, ale základem přece jen budou výkony a výsledky v mužské extralize. Toto téma sice s evropským šampionátem přímo nesouvisí, ale nešlo prostě pominout. Třeba i formou provokativní otázky. Takže Jendo, kdy vrátíte mistrovský titul do Vyškova? „Doufám, že už příští rok, kdyby ne, tak pevně věřím, že se to už blíží. Náš tým je pořád moc mladý, pořád se doplňuje jen mladými hráči. Ty zkušenosti prostě musíte načerpat v těžkých zápasech extraligy. Proto je těžké konkrétně říct, kolik roků to ještě bude trvat. Takže ještě jednou a trochu vážněji. Myslím si, že do pěti let Vyškov mistrem bude a protože vím, že fanoušek je nedočkavý, uděláme všechno proto, aby to bylo dřív," nabuzuje vyškovské ragbyové fandy Jan Školař.

Program ME U20

Neděle 24. srpna:

Čtvrtfinále: ČR – Kypr (Bystrc, 14.00), Ukrajina – Moldavsko (Bystrc, 16.00), Švýcarsko – Maďarsko (Vyškov, 14.00), Lucembursko – Lotyšsko (Vyškov, 16.30).

Středa 27. srpna:

Semifinále: Bystrc a Dragon Brno, 18.30

Skupina o 5. – 8. místo: Bystrc a Dragon Brno, 16.00

Sobota 30. srpna:

Zápasy o 7. a 5. místo: Dragon Brno, 10.00 a 12.30

Zápas o 3. místo a finále: Vyškov 14.00 a 16.00

 

Autor: Zdeněk Vlach

Zdroj: www.vyskovsky.denik.cz