Rugby Club JIMI Vyškov > FINÁLOVÉ UTKÁNÍ

FINÁLOVÉ UTKÁNÍ

6.6.2016

FINÁLOVÉ UTKÁNÍ - JIMI RC VYŠKOV – RC TATRA SMÍCHOV

Vyškov se po výhře nad ragbisty z Říčan po roce opět vrátil do finálového utkání. K radosti všech Vyškováků hráči Tatry Smíchov porazili soupeře z Pragy a tudíž se finálové utkání přesunulo na domácí půdu do Vyškova. Celý týden před nejdůležitějším zápasem roku tým trénoval v dobré náladě i přes některé hráče a jejich zranění.

Před utkáním byl slavnostní nástup oba celky na hřiště vedl hlavní rozhodčí Rázga, k dispozici měl dva čárové rozhodčí pana Čekala a Tůmu. Kromě rozhodčích hráče vedli nejmladší ragbisté Vyškova a zazněla i česká hymna. Nutno podotknout, že při tomto nástupu byla již celá tribuna zaplněná a nejen fanoušky z Vyškova ale i soupeře a celé ragbyové veřejnosti.

Samotné utkání začalo ve velkém stylu jako každé pravé finále. Oba celky se do sebe pustily a rvaly se o každý metr hřiště. Lépe na tom byli domácí, hned ze začátku se dostali do obranné zóny soupeře a vyvíjeli, neustálý tlak. Do pětky však nedošli, na konci byla vždy buď dobrá obrana hostujícího hráče nebo chyba domácího. Tatra však znervózněla a přišly dvě příležitosti pro domácího kapitána M. Kováře, který si postavil balon na trestný kop.  V páté a jedenácté minutě proměnil kopáč Vyškova dva kopy a domácí se ujali vedení 6:0.  Tatra také začala velice nepříjemně vstupovat do obrany, hlavně se ukázala silná v dobré rojové hře. Další body však přišli až ve druhé polovině prvního poločasu, kdy další trestný kop pro Vyškov proměnil druhý kopáč Vašík Monček 9:0. V poslední desetiminutovce prvního poločasu se Tatra Smíchov dostala opravdu blízko brankoviště domácích a byly z toho problémy. Série akcí nakonec měla za příčinu první pětku utkání, o kterou se zasloužila mlýnová spojka z celku Tatry Smíchov. Tatra tak ukázala, že utkání ještě není rozhodnuté a chce dál bojovat. Do poločasu už další body nepřišly a oba celky se šly občerstvit za stavu 9:5 pro domácí.

V druhém poločasu Tatra Smíchov pokračovala v neuvěřitelném tlaku na domácí. Vyškov často chyboval a soupeř z Prahy byl na koni. Hosté byli opravdu blízko bodů, ale nakonec si vybrali trestný kop a snížili stav utkání na rozdíl pouze jednoho bodu 9:8. I domácí konečně zatli zuby a bojovali, zatlačili soupeře na jejich polovinu a útočili. V desáté minutě prvního poločasu po nebezpečné skládce hráče z Tatry musel rozhodčí Rázga vytáhnout kartu a hned červenou. Tatra od této chvíle dohrávala utkání ve 14cti hráčích. Vyškovský kapitán M. Kovář z dobré pozice proměnil trestný kop a domácí vedli 12:8. Vyškov měl v této chvíli převahu hráčů na hřišti, ale o několik málo minut později se misky vah opět vyrovnaly, kdy za nebezpečnou hru dostal červenou kartu i domácí hráč. Tenhle zvrat lépe nesli hosté a začali opět bušit na Vyškovskou obranu. Několik fází, několik trestných kopů a mlýnu měla Tatra k dispozici a v padesáté šesté minutě přišla druhá pětka utkání pro Tatru Smíchov. S kopem se Tatra ujala vedení 12:15.  Za tohoto stavu se ještě domácím zranila mlýnová spojka Školař a trenérské duo Pala, Hudák museli řešit tuto nepříjemnou situaci. Patnáct minut do konce utkání se i Vyškov dostával do slibných šancí, další kartu od rozhodčího viděl hráč hostů, tentokrát jen žlutá a desetiminutový trest.  I přes nepříznivé skóre se Vyškov dostal zpět a začal útočit. Konečně se i Vyškov dočkal pětky, přečíslení na útoku využili domácí hráči na výbornou a na konci byl nejmladší hráč domácích Šenk. Vyškov strhl vedení na svou stranu, ale bylo velice nízké rozdíl pouze dvou bodů 17:15.  Konec utkání byl velice dramatický, domácí měli sice o jednoho hráče v poli navíc, ale soupeř se statečně bránil, naopak i zaútočit. Další pětku však přidali domácí hráči. Vyhraný mlýn a samostatný únik předvedl Mendham a Vyškov se ujal vedení už 24:15.  Posledních deset minut utkání bylo opravdu úžasné. Nejprve chybovali hráči Tatry a Vyškov zvýšil další pětkou vedení 29:15, hned po výkopu se však Tatra ujala míče a dala také pětku 29:20. Po výkopu však už nezbýval čas na obrat utkání a Vyškov tak zvítězil a po 22 letech získal titul mistra republiky v ragby.

Obrovské díky patří divákům, kterých bylo opravdu hodně, a byli úžasní. Místy v zápase nebyla slyšet ani píšťalka rozhodčího Razgy, když tribuna jásala a fandila. Také všem hráčům, kteří se na tento vrchol sezony poctivě připravovali, trenérům kteří s nimi měli trpělivost a také vedení klubu. Celému realizačnímu týmu, který se o nás staral, paní Matulové, kondičnímu trenérovi panu Tatalákovi také Edovi Sakecovi, panu Miloši Palovi, který se o nás staral během soustředění. Všichni tito lidé měli podíl na úspěchu Vyškova v letošní sezoně.